Pivní slovník

Co je

Pasterace piva

Pasterace je způsob konzervace piva, při kterém dojde ke zneškodnění mikroorganismů a prodlouží se tak jeho trvanlivost.

Pivní pasterace (nebo také pasterizace) je spolu s filtrací dalším procesem pro prodlužování trvanlivosti piva. Jedná se o proces záhřevu piva na vysokou teplotu a jeho úkolem je plně zabrzdit nebo přinejmenším zpomalit živé procesy v pivu. V dnešní době se pasteruje velké množství piv, což má příznivé účinky pro skladování, distribuci a export do vzdálených destinací.  

Pivo se během pasterizace krátce zahřeje na vysokou teplotu (kolem 70 °C) a pak se ochladí na teplotu 25–30 °C. 

Pasterizace může mít také vliv na chuť a aroma piva. Někteří lidé preferují nepasterizované, tzv. "živé" pivo. Nepasterizovaná piva si zachovávají větší množství živých kvasinek a mikroorganismů, což může přispět k bohatší chuti a komplexnosti piva.

Další pojmy:

Nejnovější články

20
.
10
.
2023

Pivo se čepuje nebo točí?

V posledních letech jsem byl mnohokráte svědkem, nebo jsem byl přímo zatažen do značně vyhroceného sporu o to, zdali se pivo čepuje, nebo točí.

9
.
10
.
2023

Kolik druhů piva existuje a co je Porter?

Zjistěte, jak jsou naše oblíbená piva rozdělena podle % extraktu původní mladiny a co ovlivňuje jejich obsah alkoholu. Víte, co je to Porter a kde je oblíbený?

2
.
10
.
2023

Víte, kam vyhodit plechovky od piva?

V posledních letech jsme si oblíbili pivo v plechovkách. Víte ale, kam plechovky po vypití vyhodit? Za hliníkové plechovky a skleněné lahve dostanete i zaplaceno.