Chmelových odrůd je mnoho. Podobně jako plemen psů. Každý má jiný obsah hořkých látek a aromatických olejů. Každá odrůda se liší svou intenzitou a skladbou chuťových a voňavých složek. Proto se do ležáků používají chmely evropského typu s jemnou hořkostí, bylinným, květinovým a jemně kořenitým charakterem. V tomto ranku bývá považován za krále náš Žatecký Poloraný Červeňák (ŽPČ). Do britských piv ALE, Porter, Stout jsou používány britské odrůdy se zemitým a kořenitým profilem (Fuggle, East Kent Golding). Do studeně chmelených piv typu IPA jsou ideální moderní americké odrůdy s výraznými linkami citrusů, pryskyřice a tropického ovoce. (Cascade, Citra) V posledních desetiletích vzrostla intenzita šlechtění nových odrůd, takže sládci mají z čeho vybírat.
Češi se považují za znalce piva a české pivo mají za nejlepší na světě, s tradicí hluboko ve středověku. Málokdo si ale uvědomuje, že české pivo, jak ho dnes známe, tedy spodně kvašené, se definitivně zformovalo teprve v polovině 19. století.
Kolik má pivo kalorií, má pivní pupek na svědomí opravdu pivo a proč po něm musíme tak často na toaletu? Přečtěte si, co pijete ve svém půllitru.
Pivo a sport. To je kombinace, na kterou Češi a Češky nedají dopustit. 🍺 Vydejte se za pivními chutěmi, historií a přírodními krásami po pivních stezkách.