Pivní slovník

Co je

Kyslík O2

?

Plyn obsažený ve vzduchu. V prvotní fázi kvašení velmi důležitý pro nastartování kvasného procesu. V dalších fázích výroby je už nežádoucí, neboť se podílí na nežádoucích chuťových změnách piva. Jak při výrobě, tak při následném skladování. Množství kyslíku v pivu je moderními pivovary ostře sledováno. Kyslík se podílí na zvětrávání a chuťových změnách i při čepování piva. Tlačit pivo do sklenice vzduchem z kompresoru je nefér jak k pivu, tak ke sládkovi. Dá se to akceptovat jako nouzové řešení, nebo v případě, když se sud vytočí v jednom odpoledni.

Další pojmy:

No items found.

Nejnovější články

13
.
4
.
2023

Pivní sklo nejen pro oko: Jak nachystat sklenice na pivo

Dobré pivo nedělá pouze jeho chuť, ale i správné načepování a sklenice. Která sklenice je ta pravá pro vaše pivo a jak ji připravit na čepování?

12
.
9
.
2022

DRUHY ČEPOVÁNÍ PIVA: Naučte se poznat správný šnyt nebo čochtan

Čepované pivo už se dávno nerozděluje jen na malé a velké. Jak se ale různé styly čepování projeví na výsledné chuti? A co jsou to ta slova jako je šnyt, čochtan nebo mlíko?

12
.
9
.
2022

Ležák, IPA, Pale Ale… Znáte své pivo?

Pivo není jen klasický ležák. Existují desítky pivních stylů a stále vznikají nové a nové. Jaké jsou základní druhy a jak se vyznat v těch nejznámějších?