Nepasterované (nebo také nepasterizované) pivo neprošlo procesem pasterace (pasterizace) a zůstávají v něm tak kvasinky a další živé organismy.
Nepasterované pivo (nebo také nepasterizované - původem z francouzského pasteurisieren) je druh piva, které neprošlo procesem pasterace. Pasterace (nebo také pasterizace) je tepelný postup, při kterém je pivo zahříváno na vysokou teplotu a následně rychle zchlazeno, abychom se zbavili bakterií, kvasinek a dalších mikroorganismů.
Nepasterované pivo je známé svým živým a čerstvým charakterem. Oproti pasterovanému pivu si zachovává přirozenou chuť, vůni a obsahuje větší množství živých kvasinek.
Jedna z hlavních výhod nepasterovaného piva je, že obsahuje přírodní enzymy a vitamíny, které mohou přinášet některé zdravotní výhody. Vzhledem k tomu, že nepasterované pivo není vystaveno vysokým teplotám, může obsahovat vyšší množství vitamínu B a dalších živin.
Protože nepasterované pivo obsahuje živé kvasinky, může mít omezenou trvanlivost a vyžaduje zvláštní skladovací podmínky. Je důležité uchovávat ho v chladu a konzumovat co nejdříve po nákupu, aby neztratilo na kvalitě.
Od světlého ležáku po IPA a kyseláče. Jak minipivovary mění tvář českého piva a proč Češi čím dál častěji sahají po netradičních pivních stylech? 🍺 🌍
Češi se považují za znalce piva a české pivo mají za nejlepší na světě, s tradicí hluboko ve středověku. Málokdo si ale uvědomuje, že české pivo, jak ho dnes známe, tedy spodně kvašené, se definitivně zformovalo teprve v polovině 19. století.
Kolik má pivo kalorií, má pivní pupek na svědomí opravdu pivo a proč po něm musíme tak často na toaletu? Přečtěte si, co pijete ve svém půllitru.