Pivní slovník

Co je

IPA

Přečtěte si víc o pivu IPA (Indian Pale Ale)

IPA je zkratka pro pivo Indian Pale Ale a spadá do kategorie svrchně kvašených piv ALE [čti ejl]. Protikladem je spodně kvašené pivo, tedy ležák. Při výrobě metodou svrchního kvašení sládek používá kvasinky, které fermentují při vyšších teplotách. Kvašení je rychlejší a vzniká tak významné množství vedlejších kvasných produktů, jako jsou estery či fenoly. Právě tyto sloučeniny dodávají pivu IPA typický ovocný či kořeněný nádech.

Hořkost piva IPA se pohybuje mezi 40 až 70 IBU (jednotka hořkosti). Pro srovnání - česká plzeň má 38 IBU. Zpravidla se jedná o světlá 14° až 18° piva s vyšším obsahem alkoholu (kolem 6 %). 

Pivo IPA by se mělo servírovat při teplotě okolo 13°C, aby dobře vynikly jeho chuťové vlastnosti. Silnější pivo je doporučené servírovat ještě při vyšší teplotě, zhruba 15°C. U nás jsme běžně zvyklí na pivo o teplotě 9°C.

Nejnovější články

9
.
10
.
2023

Kolik druhů piva existuje a co je Porter?

Zjistěte, jak jsou naše oblíbená piva rozdělena podle % extraktu původní mladiny a co ovlivňuje jejich obsah alkoholu. Víte, co je to Porter a kde je oblíbený?

2
.
10
.
2023

Víte, kam vyhodit plechovky od piva?

V posledních letech jsme si oblíbili pivo v plechovkách. Víte ale, kam plechovky po vypití vyhodit? Za hliníkové plechovky a skleněné lahve dostanete i zaplaceno.

21
.
9
.
2023

Pivní břicho: Co ho způsobuje?

Víte, co způsobuje pivní břicho a jaký je rozdíl mezi pivním břichem u žen a mužů?