šipka
Pivní slovník

Co je

Chmel

Chmel je základní surovinou pro výrobu piva. Dodává pivu hořkost a aroma. Víte, jak dělíme chmely podle barvy a kdo je největším pěstitelem na světě?

Chmel je základní surovinou pro výrobu piva. Má významný vliv na senzorické vlastnosti piva. Dodává mu charakteristickou hořkou chuť, vůni a podporuje konzervační vlastnosti piva. Nejdůležitějšími látkami obsaženými ve chmelu jsou chmelové pryskyřice, silice a polyfenoly.

Podle barvy révy se chmel dělí na červeňák a zeleňák. Červeňák se pěstuje především v Německu, Polsku, Slovinsku a České republice. V žatecké oblasti se pěstuje světoznámý žatecký poloraný červeňák. Jedná se o aromatický chmel, který dodává pivu vynikající chuť a vůni. Používá se především k vaření piv plzeňského typu.

Zeleňák se pěstuje především v Anglii, USA a Austrálii.  Německo je největším producentem chmele na světě. Mezi hlavní producenty chmele patří také USA, Čína a Česká republika.

Nejnovější články

4
.
1
.
2024

Jiný kraj, jiné pivo aneb Jaká piva se pijí a čepují za hranicemi?

Zajímá vás, jaké pivo a kolik ho vypijí za hranicemi? 🍻 Mimo jiné prozradíme i střípky z historie a jakým zvoláním si v cizích zemích můžete připít.

30
.
11
.
2023

V čem se liší výčepní pivo a desítka?

V čem se liší výčepní pivo a desítka? Co je ležák, stolní pivo a pivo speciální a co všechno můžete vyčíst z pivní etikety?

24
.
11
.
2023

Mezinárodní den piva a pivní slavnosti

Zjistěte, kdy se každoročně koná Mezinárodní den piva a jak se slaví. Víte, který pivní festival je největší na světě?