České pivo prošlo za poslední dvě desetiletí dramatickou proměnou. Zatímco světlý ležák dál kraluje výčepům i srdcím pivařů, současná nabídka pivovarů se rozrůstá o dříve nevídané druhy piv, stylů, chutí a experimentálních speciálů. Co všechno se dá v Česku ochutnat?
S více než pěti sty minipivovary a inovativními nápady patříme mezi nejživější pivní země Evropy. Však také kořeny českého piva sahají hluboko – první zmínky najdeme už v 10. století, kdy pivo vařili mniši v klášterních pivovarech. Největší revoluci však přinesl rok 1842, kdy sládek Josef Groll v Plzni uvařil první světlý ležák plzeňského typu. Výsledkem spodního kvašení za teploty kolem 10 °C a 30denního zrání byla tak čistá a osvěžující chuť, že na ní dodnes staví celý pivní svět.
Od roku 2008 je „české pivo“ oficiálně chráněným označením kvality v rámci EU, které poukazuje na jeho výjimečnou kvalitu a celosvětový věhlas. Chráněné zeměpisné označení (CHZO) garantuje, že pivo bylo uvařeno podle našich tradičních postupů a z domácích surovin – českého sladu, žateckého chmele a kvalitní vody. České pivo je pojem!
Podle tzv. stupňovitosti, tedy podílu extraktu původní mladiny, rozlišujeme tři hlavní kategorie piva:
Kromě toho se piva rozdělují také podle způsobu kvašení:
Nejoblíbenější kategorií v Česku zůstávají spodně kvašené výčepní desítky a ležáky – především světlé.
Tip na článek: Kolik druhů piva existuje a co je Porter?
Současná česká pivní scéna překračuje hranice tradic. Vedle klasiky dnes můžete ochutnat tuzemská tmavá piva, polotmavé ležáky s plnější chutí i speciály, u kterých se sládci nebáli experimentovat – ať už s různými odrůdami chmelu, ovocem, nebo různými dalšími věcmi, které lze do piva přidat.
Za posledních dvacet let zažilo české pivovarnictví nebývalý boom minipivovarů. Zatímco v roce 2013 bylo v Česku necelých 200 minipivovarů, v roce 2019 už jich bylo 480. Dnes jich v ČR máme kolem pěti set – a i když tvoří jen 2–3 % produkce, jejich vliv je mnohem větší.
Minipivovary přinášejí nové chutě, inspirují konzumenty i velké značky a proměňují sklenici piva na zážitek. A nejen pro místní – pivní turistika je na vzestupu a mapa minipivovarů se stává itinerářem statisíců výletníků ročně.
Současné minipivovary se nebojí zkoušet a zavádět novinky. Do varných kotlů tak putují speciální suroviny, pivovarníci pomocí nových postupů vytvářejí odvážné pivní styly. Mezi nejčastěji vařenými pivními styly z celého světa, se v ČR nejčastěji objevují:
V těchto pivních stylech můžeme najít všemožné chutě od tropického ovoce po čokoládu, ale také piva postavená na zahraničních chmelech a jejich různých kombinacích.
Tip na článek: Ležák, IPA, Pale Ale… Znáte své pivo?
České pivovarnictví prochází poslední dvě dekády fascinující transformací. Zatímco tradiční ležák zůstává pevným základem naší pivní kultury a Češi si udržují pozici světových lídrů ve spotřebě piva na hlavu, současná nabídka je výrazně rozmanitější. Minipivovary experimentují se surovinami, zavádějí světové pivní styly a vytvářejí unikátní piva kombinující tradiční české postupy s moderními trendy.
A budoucnost českého pivovarnictví? Ta bude pravděpodobně spočívat v kombinaci udržení kvality s dalším rozvojem řemeslného pivovarnictví do jedinečných stylů, které přitahují nové generace pivních nadšenců.
Pokud jste dočetli až sem, zasloužíte si za odměnu řádně vychlazené pivo. Nejbližší hospodu s čepovaným Budvarem najdete na naší mapě.
Češi se považují za znalce piva a české pivo mají za nejlepší na světě, s tradicí hluboko ve středověku. Málokdo si ale uvědomuje, že české pivo, jak ho dnes známe, tedy spodně kvašené, se definitivně zformovalo teprve v polovině 19. století.
Kolik má pivo kalorií, má pivní pupek na svědomí opravdu pivo a proč po něm musíme tak často na toaletu? Přečtěte si, co pijete ve svém půllitru.
Pivo a sport. To je kombinace, na kterou Češi a Češky nedají dopustit. 🍺 Vydejte se za pivními chutěmi, historií a přírodními krásami po pivních stezkách.