Předvánoční pohodu si můžete vychutnat od 21. prosince i ve svátečně vyzdobených Masných krámech. Luděk Hauser si pro vás tentokrát připravil „Budvarského kapra na černo “.
„Recept mi prozradila moje babička, která ho také zdědila. Každý, kdo má tuhle staročeskou specialitu rád, bude určitě spokojen,“ říká Luděk Hauser, šéfkuchař restaurace Masné krámy. Přiložený recept ale lehce připravíte i doma. „Budvarský kapr na černo“ bude v nabídce Masných krámů pouze od úterý 21. 12. 2010 do pátku 24. 12. 2010. V pátek 24. 12. mají Masné krámy otevřeno od 9.30 do 15.00 hodin. Ani letos nebudou přerušeny další tradice, které se v Masných krámech odehrávají již řadu let na Štědrý den: posezení zpříjemní pan Ludva Petrů svými vánočními koledami. Také skupina štamgastů již má rezervována svá obvyklá místa v blízkosti výčepu.
Ať už se rozhodnete vychutnat si kapra v Masných krámech nebo v pohodlí svého domova, určitě si k němu dopřejte tmavý ležák Budweiser Budvar. Toto pivo je v nabídce pivovaru teprve od roku 2004, ale během krátké doby získalo již jedenáct ocenění v domácích i zahraničních soutěžích kvality. Díky svým výrazným chuťovým vlastnostem (není to sladké pivo), barvě a vůni se tento tmavý ležák výborně hodí i jako surovina na vaření. Velmi tmavá barva, vůně po praženém sladu a jemně hořká chuť s karamelovou příchutí dodá pokrmům nový rozměr. Důkazem může být například „Budvarský mls“ – buřty zapečené v černém pivě, které se podávají jako předkrm v Masných krámech.
Rezervace do restaurace Masné krámy je možné objednat na telefonu 387 201 301 nebo na e-mailu info@masne-kramy.cz. Podrobné informace v Masných krámech včetně menu a ceníku najdete na www.masne-kramy.cz
Recept: Budvarský kapr na černé omáčce
(podle babičky Luďka Hausera, šéfkuchaře restaurace Masné krámy)
Ingredience pro 4 porce:
800g kapřích filet, 1 menší cibule, 1 stroužek česneku, 100g kořenové zeleniny /celer, mrkev/, 50g másla, 0,3 l tmavého ležáku Budweiser Budvar, celý pepř, 4 bobkové listy, tymián, sůl, nové koření, 5 lžic octa, 2 lžíce cukru krystal, citrónová šťáva z 1 citronu, 5 lžic strouhaného perníku, 2 lžíce švestkových povidel, 3 lžíce rozinek, 0,4 l vody, 2 lžíce rybízové marmelády, 50g loupaných mandlí, 50g vlašských ořechů, 20 ks sušených švestek
Postup:
Kořenovou zeleninu očistíme a spolu s cibulí nakrájíme na tenké plátky. Vše orestujeme na másle, přidáme cukr, který zkaramelizujeme. Až bude cukr lehce hnědnout, zalijeme tmavým ležákem Budweiser Budvar, vodou a octem. Přidáme koření (celý pepř, sůl, nové koření, bobkový list, tymián). Filety z kapra nasolíme a vložíme do připravené lázně. Za mírného varu pozvolna vaříme cca 10 minut. Kapra opatrně vyjmeme do jiné nádoby, abychom mohli dokončit omáčku. Do vývaru přidáme povidla, rybízovou marmeládu a zahustíme strouhaným perníkem a necháme 5 minut provařit. Dochutíme citrónovou šťávou, cukrem a solí. Konečná chuť omáčky by měla být sladkokyselá. Vše přecedíme přes cedník do připravené nádoby s kaprem. Ke kaprovi s omáčkou přidáme vlašské ořechy, mandle, rozinky a sušené švestky. Společně přivedeme k varu a stáhneme ihned z plotny. Doporučuji nechat uležet kapra s omáčkou do druhého dne, aby se omáčka s kaprem lépe proležela. Druhý den pouze ohřejeme a podáváme s pečivem. Lze také podávat za studena. K pokrmu doporučuji tmavý ležák Budweiser Budvar nebo kvalitní červené víno.
Tmavý ležák Budweiser Budvar
Tmavý ležák Budweiser Budvar rozšířil nabídku pivovaru Budějovický Budvar, n.p., dne 28. dubna 2004. Má výrazně tmavou barvu, velmi hustou a trvanlivou pěnu a delikátní vůni po praženém sladu. Na rozdíl od většiny tmavých piv na českém trhu v jeho chuti nepřevažuje sladkost – jeho chuť je jemně hořká s karamelovou příchutí. Je vyroben stejným postupem jako světlý ležák, za použití hlávkového žateckého chmele a vody ze 300 m hlubokých artéských studní. Rozdílem je použití celkem čtyř druhů ječných sladů: českého, mnichovského, karamelového a praženého. Tmavý ležák Budweiser Budvar má obsah alkoholu 4,7 % objemových. Dodává se v sudech i lahvích.