Ve dnech 15. – 16. října zaplní prostory DK Metropol v Českých Budějovicích téměř 300 odborníků z oborů pivovarství, sladařství a chmelařství. Zástupci výrobních podniků, středních a vysokých škol a výzkumných pracovišť si budou vyměňovat nejnovější poznatky z oboru, který patří mezi důležité součásti české ekonomiky a který také významně přispívá k propagaci České republiky v zahraničí. Pořadateli letošního ročníku jsou Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s, Ústav kvasné chemie a bioinženýrství VŠCHT Praha a Budějovický Budvar, n.p. Na programu je celkem 42 odborných přednášek, z nichž tři budou předneseny zástupci Budějovického Budvaru.
Budějovický Budvar má vlastní výzkumné pracoviště, které vede významný vědec, doc. Ing. Jan Šavel, CSc. Ten v poslední době významně přispívá do celosvětové odborné diskuse na téma chuťové stability piva. Jedním z objevů doc. Šavla je například to, že průběh a rychlost „stárnutí“ piva (tj. negativní senzorické změny) jsou značně ovlivněny jemným složením varní vody. To je jedním z důležitých argumentů v diskusi o tom, zda licenčně vyráběná piva jsou nebo nejsou na celém světě chuťově identická bez ohledu na místo výroby.
Přednášky zástupců Budějovického Budvaru budou v podstatě navazovat na téma, které v českém pivovarství značně ovlivnil doc. Šavel. - tj. prakticky využitelné metody pivovarské kontroly a s tím spojené metody řízení jakosti pivovarské výroby.
Jedna z přednášek se věnuje základnímu pivovarskému rozboru - stanovení zbytkového extraktu piva a z toho vyplývajících dalších základních parametrů, jako jsou stupeň prokvašení či obsah alkoholu. Téma bude diskutováno v kontextu moderních optických přístrojů a přednášející se bude zamýšlet i na tím, jak by tato oblast pivovarské analytiky mohla vypadat, kdyby se moderní optické přístroje objevily dříve.
Druhá přednáška bude zaměřena na analytické metody používané k rozborům pivovarských surovin. Protože základní jakostní parametry piva – chuť a vůně – jsou z největší části dané právě použitými surovinami, je kontrola kvality surovin pro tradiční pivovar velice důležitá. Proto se této oblasti intenzivně věnuje i výzkumné oddělení Budějovického Budvaru. Jedním z výsledků výzkumu v Budějovickém Budvaru je unikátní využití infračervené spektroskopie (NIR), pro které byly vytvořeny vlastní kalibrační modely. Ty dokáží například velice citlivě rozpoznat, zda nakupovaný slad a chmel svou kvalitou odpovídá tradičním budvarským surovinám. Součinnost konvenčních laboratorních a nejmodernějších instrumentálních metod (např. NIR) navíc umožňuje snížení časových a personálních nároků na laboratorní analýzy při navýšení počtu sledovaných vzorků a testovaných znaků při monitoringu kvality nakupovaných surovin.
Třetí přednáška stručně shrne přínosy Budějovického Budvaru českému pivovarnictví.
V minulosti se ve městě piva a tužek konal pivovarský kongres již dvakrát - v letech 1985 a 1995. Protože se pro město jedná o mimořádně významnou událost, záštitu nad kongresem převzal primátor města České Budějovice Mgr. Juraj Thoma.
Média mají vstup na kongres zajištěn zdarma, na základě předložení novinářského průkazu.