BackZurückZpět

Tradiční jihočeská zabíjačka v Masných krámech

22.1.2014
Masné krámy

Šéfkuchař restaurace Masné krámy připravil pátý ročník jihočeské zabíjačky, spojené s „Vepřovými hody“. V pátek 24. ledna začne řeznický mistr pan Kamil Tajbl se svými pomocníky zpracovávat maso z pěti vepřů, které dodala společnost „Maso Uzeniny Písek, a.s.“. Nejčerstvější suroviny se budou přímo před zraky chodců v Krajinské ulici proměňovat v klasické zabíjačkové delikatesy – jitrnice, jelítka, tmavou tlačenku a jiné dobroty. Zabíjačka bude „předkrmem“ k „Vepřovým hodům“, které budou probíhat až do 2. února.

Zabíjačka a „Vepřové hody“ patří v Masných krámech mezi nejúspěšnější gastronomické akce. Letos se koná již pátý ročník.„Zájem veřejnosti bývá obrovský. Loni snědli naši hosté asi 2000 porcí zabíjačkových specialit a kolem 500 porcí ovarové polévky.   Letos připravíme asi 1200 jitrnic a jelit a mnoho dalších dobrot,“ říká Luděk Hauser, šéfkuchař restaurace Masné krámy. „Kvůli velkému zájmu lidí budeme samozřejmě i letos pokračovat v ukázkách tradičního řeznického řemesla na chodníku v Krajinské ulici. I na vesnici dnes mají lidé stále méně příležitostí podívat se na zpracování masa, vaření ovaru v klasickém „brutaru“, ruční nabíjení jitrnic a jelítek nebo krájení sádla na škvarky,“ dodává Luděk Hauser. Čerstvě vyrobené dobroty se v zápětí objeví na stolech hostů v Masných krámech. S prodejem „přes ulici“ organizátoři nepočítají.

Masné krámy chystají i letos řadu tematicky zaměřených gastronomických akcí. Letošní novinkou bude červnová „Exotika“. Nejbližší gastroakce – „Dny slovenské kuchyně“ – proběhne od 18. 2. do 23. 2. 2013. Restaurace nabízí hostům nejen dobrou kuchyni, ale především dokonale ošetřené čepované pivo, zejména kroužkovaný ležák Budweiser Budvar. Masné krámy jsou jedinou restaurací na světě, ve které se kroužkovaný ležák Budweiser Budvar čepuje z pivních tanků. Kapacita restaurace je 200 míst. Podrobné informace o Masných krámech najdete na www.masne-kramy.cz

Letos si českobudějovická restaurace Masné krámy připomíná dvě významná výročí. 13. února uplyne již 650 let od okamžiku, kdy císař Karel IV. nařídil původní masné krámy na dnešním náměstí Přemysla Otakara II. zbourat a přesunout do Krajinské ulice na místo, kde stojí dodnes. Restaurace Masné krámy pak byla pro veřejnost otevřena 1. října 1954, tedy před téměř 60 lety. V restauraci se vždy čepovalo výhradně pivo z pivovaru Budějovický Budvar.

Vepřové hody v Masných krámech
24. 1. 2014 – 2. 2. 2014


Menší pokrmy pod pivo
150g Domácí tláča, 1ks chléb 64,- Kč
100g Selské škvarky ještě vlažné, 1ks chléb 42,- Kč
100g Domácí uzené, kyselá okurka, křen 1ks chléb 69,- Kč

Polévka
0,22 l „Prdelačka“ - ovarová polévka s kroupami 35,- Kč

Šéfkuchař Luděk Hauser doporučuje
1100g Zabíjačkový talíř /2ks jitrnička, 2ks jelítko, 1 porce grilovaný bůček, kočičák, kysané zelí, hořčice, křen/ 410,- Kč

Hlavní pokrmy
200g Zabíjačkový guláš s cibulkou, houskový a špekový knedlík 85,- Kč
250g Ovarové prkno, hořčice, křen, feferonka, 2ks chléb 94,- Kč
170g Jelítko vlastní výroby, křen, hořčice, kočičák 82,- Kč
170g Jitrnička vlastní výroby, křen, hořčice, kočičák 82,- Kč
200g Smažená krkovička, domácí bramborový salát 98,- Kč
400g Grilovaný česnekový bůček, jablečný křen, 2ks chléb 129,- Kč

Doporučujeme k masu
160g Pecínek chleba Masné krámy 30,- Kč
160g Syrové kysané zelí 25,- Kč
200g Zelný salát s křenem 35,- Kč

Sladká tečka
200g Krupicový trhanec, jablečné pyré, skořice 29,- Kč

Luděk Hauser
Kreativní šéfkuchař Masných krámů se může pochlubit 14-letou zahraniční praxí v bavorském v hotelu Bayerischer Hof, který byl zařazen do průvodce Michelin. V tomto hotelu začínal „od píky“ a postupně se vypracoval až na pozici zastupujícího šéfkuchaře, ve které pracoval několik let. Znalosti získával mimo jiné i tím, že pro hosty pomáhal připravovat kulinářské výlety do různých koutů světa v podobě tématických večerních bufetů. Během své profesní kariéry často připravoval menu pro zajímavé osobnosti německého show byznysu. Vařil mimo jiné pro Jeho výsost bavorského prince Leopolda. Připravoval i menu pro exprezidenta Václava Havla, který navštívil Masné Krámy v roce 2008. Rád vaří jídla z české kuchyně a zvěřinu. Je specialistou na přípravu nevšedních druhů ryb a středomořské kuchyně. Volný čas tráví rybařením, golfem a s rodinou.

O restauraci Masné krámy
Na dnešním místě v Krajinské ulici se masné krámy nacházejí již téměř 650 let.  Císař Karel IV. totiž nařídil 13. února 1364 původní masné krámy na dnešním náměstí Přemysla Otakara II. zbourat a přesunout je do Krajinské ulice. Současná budova Masných krámů pochází zřejmě z roku 1554. Jak název napovídá, sloužily masné krámy  původně ke zpracování a prodeji masa. Na restauraci byly přestavěny v roce 1953. Restaurace se jménem Masné krámy pak byla pro veřejnost slavnostně otevřena 1. října 1954. Masné krámy rychle získaly značnou popularitu díky prvotřídnímu pivu z Budějovického Budvaru a výborné kuchyni. Po povodni v roce 2002 musely být Masné krámy uzavřeny a po pětileté odmlce byly znovu otevřeny 5. prosince 2007. Rekonstruovaný interiér navazuje nejen na tradici původní restaurace, ale i na historický charakter budovy. Proto byly voleny architektonické prvky a tradiční materiály, které toto historické vyznění podporují (dubový masiv, přírodní kůže, černý matný kov, patinovaná měď). Nábytkové vybavení interiéru má jednoduchý a účelový charakter a svými výrazovými prvky také evokuje historickou sounáležitost se stavbou. To však neznamená, že by se v Masných krámech neuplatnily i nejmodernější trendy vybavení restauračních zařízení. Proto zde nalezneme jak velkoplošné obrazovky a další techniku pro velkoplošnou projekci, tak i WIFI připojení k internetu či bezdrátovou pokladní techniku. Kapacita restaurace je 200 míst.

Kroužkovaný ležák v Masných krámech
Nejdůležitějším druhem piva v nabídce Masných krámů je „kroužkovaný ležák“ Budweiser Budvar. Kroužkovaný ležák je k dostání jen ve vybraných českých restauracích. Kvůli obsahu živých kvasinek je kroužkovaný ležák totiž velmi citlivý na podmínky skladování (při 6° - 8° C) a ošetřování, které splňují jen některé restaurace. V Masných krámech se kroužkovaný ležák čepuje přímo z tanků. Počáteční postup výroby kroužkovaného ležáku je stejný jako u vaření ležáku Budweiser Budvar. Rozdíl spočívá v tom, že do hotového piva v konzumní jakosti se před stáčením přidá určité množství „kroužků“ – neboli nové kultury pivovarských kvasinek v nejlepší kondici a nový podíl extraktu. Kvasinky pak pokračují ve své práci a dostávají se živé přímo k zákazníkovi. Díky nim má kroužkovaný ležák senzorické vlastnosti poněkud jiné, než klasický sudový ležák Budweiser Budvar (vyšší plnost, vyšší říz, pevnější pěna aj.).

Nachrichten entfernen

Ich möchte Pressemitteilungen per e-mail erhalten.

Informationenzum Datenschutz hier

Danke für dein Interesse. Wir haben Sie zur Abonnentenliste hinzugefügt.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

News subscription

I want to receive press releases by email.

Information about personal data protection here

Thank you for your interest. We have added you to the list of subscribers.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Odebírání zpráv

Chci dostávat tiskové zprávy emailem.

Informace o ochraně osobních údajů zde

Děkujeme za váš zájem. Zařadili jsme vás na seznam odběratelů.
Oops! Something went wrong while submitting the form.