BackZurückZpět

ŠTAMGASTI VAŘILI V BUDĚJOVICKÉM BUDVARU SLAVNOSTNÍ VÁRKU PIVA K OSLAVÁM 70. VÝROČÍ MASNÝCH KRÁMŮ

13.6.2024
Aktuality

České Budějovice 13. 6. 2024 – Více než sto štamgastů z Masných krámů zavítalo tento týden do Budějovického Budvaru. Podíleli se zde na vaření slavnostní várky piva k letošním oslavám 70. výročí tohoto proslulého budějckého podniku. Pivo bude nyní zrát v budvarských ležáckých sklepích a na podzim ho budou moci návštěvníci Masných krámů ochutnat v rámci týdne oslav.

Do Budějovického Budvaru zavítají každý den desítky návštěvníků ze všech koutů světa. Ve středeční podvečer ale branami národního pivovaru prošla skupina, která svým počtem i složením vybočovala z běžného provozu. Z Masných krámů dorazila do Budvaru asi stovka štamgastů a mnozí byli oblečeni do pestrých historických kostýmů. Jejich cesta vedla do varny a měla jasný cíl – uvařit slavnostní várku piva, která se bude letos na podzim čepovat u příležitosti oslav 70. výročí Masných krámů. Ty proběhnou v termínu 30. 9. – 6. 10. 2024.

„Napadlo nás, že by bylo skvělé, kdyby se naši štamgasti mohli podílet na slavnostní várce piva, které si pak letos v říjnu budou moci i vypít v rámci oslav tohoto výročí. Speciální várka se bude narážet 1. října přímo v Masných krámech. Připravujeme pro návštěvníky také doprovodný program, například hrané scénky v dobových kostýmech uvnitř restaurace. Už v první polovině září se na náměstí Přemysla Otakara II. uskuteční také velká výstava, která připomene celou historii Masných krámů od středověku po současnost,“ uvedl Tomáš Olejník, provozní Masných krámů a manažer gastra Budějovického Budvaru. Hrané scénky se uskuteční během týdne oslav každý večer, a to ve dvou zhruba 20minutových představeních v 19 a 21 hodin, na která je už nyní možné si udělat rezervaci.

„V sobotu 5. 10. se odpoledne Masné krámy otevřou také jako tržnice s masem. Bude to takový návrat ke kořenům, původně totiž sloužily právě tomuto účelu. Můžete se těšit na spoustu skvělého piva, jídla i zábavy, určitě si tuto jedinečnou událost nenechte ujít, bude to neopakovatelný zážitek,“ doplnil Tomáš Olejník.

„Do Masných chodím pravidelně od svých dvaceti“

Mezitím se různorodý dav, v němž nechyběli králové, pážata, služebnictvo, rytíři, žebráci ale například ani kat, postupně sunul varnou a každý z účastníků přihodil do varného kotle s mladinou hrst sušeného chmele.

„Je to nádherná akce, na kterou nám zůstanou hezké vzpomínky. Do Masných krámů chodíme s kamarády už asi od dvaceti. Scházíme se tam pravidelně každý čtvrtek, máme svůj stůl a dáváme si nejraději Budvar Kroužek. Obsluha je vždy milá a je to příjemná část týdne, na kterou se těšíme. Masným krámům do dalších let přejeme, aby v nich byli pořád lidé, kteří to dělají s láskou a podniku se dařilo,“ podotkl Jaroslav Fikota, který si při této příležitosti oblékl kostým kyperského krále. Po chvíli se k němu připojili další dva štamgasti a kamarádi Vladislav Plojhar a Jan Pichl. Ti do pivovaru přijeli převlečeni za vévodu a krále Karla IV.

„Do Masných krámů chodíme pravidelně každé úterý, máme svůj stůl, dáváme si vždy Budvar Kroužek. Do dalších let bychom chtěli restauraci popřát, aby byla stále tak skvělá a měla pořád tak přívětivý personál. Je to prostě hrozně fajn podnik, kde jsme spokojení,“ vzkázali jednohlasně štamgasti Zuzana Rubešová a Milan Unger, kteří postávali opodál a kochali se pohledem na lesknoucí se měděné kotle.

 

Podnikovým lékařem a štamgastem

Když všichni štamgasti splnili svůj hlavní úkol, vyrazil dav z varny směrem k ležáckým sklepům, kde na ně čekalo milé překvapení – pivo, které do sklenic čepoval výčepní v kostýmu mnicha.

„Do Masných krámů chodím jednou týdně ve čtvrtek už 57 let. Obvykle si dávám čtyři Kroužky, u piva si rád pohovořím s ostatními, většinou nás u stolu bývá 10 až 15,“ popsal při ochutnávce čerstvě načepovaného Budvaru svůj dlouholetý zvyk štamgast Jan Piskač, pro něhož mají Masné krámy i další význam. Řadu let totiž působil jako podnikový lékař národního pivovaru.

Nakonec celý průvod vyrazil z pivovaru zpět do Masných krámů, kde štamgasti sváteční událost završili společným přípitkem. Dej Bůh štěstí!

Nachrichten entfernen

Ich möchte Pressemitteilungen per e-mail erhalten.

Informationenzum Datenschutz hier

Danke für dein Interesse. Wir haben Sie zur Abonnentenliste hinzugefügt.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

News subscription

I want to receive press releases by email.

Information about personal data protection here

Thank you for your interest. We have added you to the list of subscribers.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Odebírání zpráv

Chci dostávat tiskové zprávy emailem.

Informace o ochraně osobních údajů zde

Děkujeme za váš zájem. Zařadili jsme vás na seznam odběratelů.
Oops! Something went wrong while submitting the form.