BackZurückZpět

Restaurace Masné krámy a koncept BUDVARKA získaly Výroční ceny České a moravské pivovarnické akademie 2017

3.5.2018
Masné krámy
Ocenění

České Budějovice, 3. května 2018 – Ve čtvrtek 19. dubna 2018 byly v Barokním sále Moravské galerie v Brně slavnostně předány Výroční ceny České a moravské pivovarnické akademie (dále jen ČMPA) ve 22 kategoriích. Přední pivovarští odborníci letos ocenili dva projekty z Budějovického Budvaru. V kategorii „Pivovarská restaurace mimo pivovar“ získala Výroční cenu 2017 kultovní českobudějovická restaurace Masné krámy. V kategorii „Nejlepší koncept řetězce restaurací“ pak uspěl koncept „Originální pivnice BUDVARKA“.

„Děkujeme členům Akademie za hlasy v letošní anketě. Těší nás, že odborníky dokázaly zaujmout na jedné straně velmi tradiční a časem prověřené Masné krámy a na druhé straně velmi moderní koncept BUDVARKA, který získal prestižní mezinárodní ocenění Red Dot. Skvělé je, že podobně to vnímá i široká veřejnost – jak Masné krámy, tak BUDVARKY patří mezi velmi oblíbené a úspěšné podniky,” říká Petr Samec, tiskový mluvčí Budějovického Budvaru.

Historie masných krámů a restaurace Masné krámy

Na dnešním místě v Krajinské ulici se masné krámy nacházejí více než 650 let. Původní masné krámy byly na Rynku (dnešní náměstí Přemysla Otakara II.). Byly souborem menších dřevěných krámků a vznikly na přelomu 13. a 14. století. Císař Karel IV. nařídil v roce 1364 (19. února) masné krámy na Rynku zbourat kvůli hygieně a zápachu. Nové místo bylo určeno v Krajinské ulici, přesně tam, kde dnes stojí restaurace Masné krámy. Současná budova pochází zřejmě z roku 1554. Jde o stavbu bazilikového půdorysu. Západní průčelí je renesanční s cimbuřím a střílnami na atice, vlastní štít tvoří tzv. vlaštovčí ocasy. Východní průčelí bylo přestavěno na počátku 30. let 19. století. Kamenný zdvojený renesanční portál je původní. Prostřední vysoká hala byla určena veřejnosti, v obou postranních nižších halách byly jednotlivé řeznické krámky. Omezený řeznický provoz (porážení drobných zvířat včetně telat) na dvoře se udržel až do roku 1899. Pak se zpracování masa přesunulo do městských jatek a jednotlivé krámky byly rozprodány. Po 2. světové válce se kvůli havarijnímu stavu uvažovalo o demolici objektu. Naštěstí nakonec padlo opačné rozhodnutí a historická budova byla v průběhu roku 1953 přestavěna podle projektu J. Fidry. Restaurace Masné krámy byla otevřena 1. října 1954 a rychle získala popularitu díky prvotřídnímu pivu z Budějovického Budvaru a výborné kuchyni. Po povodni v roce 2002 byly Masné krámy uzavřeny. Znovu se otevřely 5. prosince 2007. Rekonstruovaný interiér navazuje nejen na tradici původní restaurace, ale i na historický charakter budovy. Proto byly zvoleny architektonické prvky a tradiční materiály, které toto historické vyznění podporují (dubový masiv, přírodní kůže, černý matný kov, patinovaná měď). Vybavení interiéru má jednoduchý a účelový charakter a také evokuje historickou sounáležitost se stavbou.

O konceptu BUDVARKA

Koncept značkových restaurací BUDVARKA získal prestižní mezinárodní ocenění Red Dot za vysokou kvalitu designu. Autorem designu je české IO Studio vedené architektem a designérem Lukou Križkem. První BUDVARKA byla otevřena loni v březnu a nyní již fungují tři. Další restaurace této sítě se připravují - v nejbližší době budou otevřeny BUDVARKY v Liberci a ve Zlíně. BUDVARKA představuje moderní řetězec restaurací se silnou vizuální přítomností značky Budweiser Budvar. Je to prostor, ve kterém by se lidé měli cítit příjemně a uvolněně. Proto je důležitou složkou navrženého konceptu také optimismus s prvky humoru. Flexibilní interiér je možné aplikovat v různých typech prostorů od historických po moderní. Z praktického pohledu je velmi důležitá jednoduchost montáže navrženého mobiliáře. Zařízení BUDVARKY je navrženo z mnoha originálních prvků, které výborně doplňují dřevěné židle tradiční české značky TON. Důraz byl kladen na použití kvalitních přírodních materiálů v interiéru. Součástí designového řešení restaurace BUDVARKA jsou i originální jídelní lístky, pivní tácky, porcelánové stojany na příbory, porcelánové misky na podtácky, přepravky na dochucovadla a kompletní venkovní značení restaurace.

Výroční ceny ČMPA

ČMPA založil odborný měsíčník Pivo, Bier & Ale. Jejími členy se stávají výrazné osobnosti českého pivovarnictví. Členové akademie na základě hlasování letos udělili Výroční ceny za rok 2017 celkem ve 22 kategoriích.

Nachrichten entfernen

Ich möchte Pressemitteilungen per e-mail erhalten.

Informationenzum Datenschutz hier

Danke für dein Interesse. Wir haben Sie zur Abonnentenliste hinzugefügt.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

News subscription

I want to receive press releases by email.

Information about personal data protection here

Thank you for your interest. We have added you to the list of subscribers.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Odebírání zpráv

Chci dostávat tiskové zprávy emailem.

Informace o ochraně osobních údajů zde

Děkujeme za váš zájem. Zařadili jsme vás na seznam odběratelů.
Oops! Something went wrong while submitting the form.