BackZurückZpět

Prohlídky Budějovického Budvaru letos s řadou novinek

27.6.2014
Prohlídky pivovaru

Budějovický Budvar, n.p., patří mezi důležité turistické cíle na jihu Čech. Návštěvnické centrum pivovaru nabízí zábavu i poučení při prohlídkách výrobních prostor pivovaru a poskytuje komplexní turistické služby. Přímo v areálu funguje „Pivnice Budvar“, ve které mohou návštěvníci kromě dokonale ošetřeného piva ochutnat především gastronomické speciality české kuchyně. Nabídku služeb doplňuje komplexně vybavené zázemí pro firemní školení nebo společenské akce.

Do letošní turistické sezóny vstupuje Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru s řadou novinek. Ve vestibulu si návštěvníci mohou sami spustit panoramatický film o výrobě piva v pěti jazykových mutacích, který se promítá v měděném modelu mladinové pánve. Na prohlídkové trase přibylo několik informačních tabulí u nových strojů, které byly v poslední době instalovány na stáčírně lahví. „Turisté velmi oceňují i tři nově vytvořená místa pro pořizování upomínkových fotografií. Nejzajímavějším z nich je určitě socha rytíře z kampaně „NE z nás dělá to, čím jsme“, která měří dva metry. Turisté se mohou nově fotografovat i v modelu ležáckého tanku přímo ve sklepě pivovaru,“ říká Tomáš Olejník, vedoucí oddělení Gastro Budějovického Budvaru. Podrobnosti o soše rytíře najdete na konci tiskové zprávy.

„Prohlídek pivovaru se loni zúčastnilo 41 881 návštěvníků, to je o 6 % více než v roce 2012 a téměř dvojnásobek počtu, který pivovar navštívil v roce 2002. Návštěvníci oceňují především to, že se u nás mohou pohybovat přímo ve výrobních prostorách pivovaru a nikoliv v umělém zábavním parku pro turisty,“ dodává Tomáš Olejník. Turisté pocházeli ze všech kontinentů. „Byli u nás i lidé z Indie, Nového Zélandu nebo Peru, ale jednoznačně převažovali hosté z německé jazykové oblasti. Jejich podíl loni činil 37 procent. Druhou nejdůležitější skupinou pro nás byli čeští turisté, kteří měli podíl 20 procent,“ upřesňuje Tomáš Olejník. Turisté z německy mluvících zemí přijížděli obvykle ve velkých organizovaných skupinách, naproti tomu Češi dávali přednost individuální turistice. Na třetím místě se umístili turisté z anglicky hovořících zemí s podílem asi 8%.

Exkurze pivovarem vedou odborně vyškolení průvodci s výkladem v češtině nebo dalších šesti světových jazycích.„Nejoblíbenější částí prohlídky pro návštěvníky starší 18 let je ochutnávka nepasterovaného a nefiltrovaného ležáku Budweiser Budvar přímo v ležáckém sklepě, dětem se naopak velice líbí stáčírna lahví se dvěma roboty,“ uzavírá Tomáš Olejník.

Multimediální expozice „Příběh budějovického piva“ bude letos z důvodu rekonstrukce pro návštěvníky uzavřena. Tato rekonstrukce nemá žádný vliv na prohlídky pivovaru, které budou i nadále probíhat bez omezení.

Pivovar je návštěvníkům přístupný každý den od 9 do 17 hodin na základě předchozí telefonické či e-mailové objednávky. Každý pracovní den (v létě i o víkendech) ve 14:00 se lidé mohou zúčastnit prohlídky i bez předchozí rezervace. Další podrobnosti o prohlídkách Budějovického Budvaru, včetně jejich on line rezervace, najdete na webové stránce http://www.visitbudvar.cz/. Celou prohlídkovou trasu je nyní nově možné projít i virtuálně na odkazu http://goo.gl/nf3TCW díky technologii Google Steet View.

Rytíři bránící hodnoty značky Budweiser Budvar
Pivovar Budějovický Budvar již téměř 120 let říká důrazné NE upravování tradičních výrobních procesů, licenční výrobě, či odprodeji ochranných známek. Brání tak kvalitu svého piva, svou hrdost a čest jako osamělý rytíř v poli. Postava rytíře je symbolem a metaforou tohoto boje. Pro každé ze čtyř NE, na nichž stojí hodnoty značky Budweiser Budvar, byl vytvořen jeden rytíř s typickými znaky a posláním. V Návštěvnickém centru byla nyní instalována socha rytíře, který říká „NE nahrazování původních surovin“. Jeho posláním je ochrana posvátné pivovarnické trojice (chmele, sladu a vody).

Výroba sochy trvala 12 týdnů a podílelo se na ní pět lidí. Protože podoba rytíře byla až do této doby zachycena pouze na ilustracích z jediného pohledu, bylo třeba nejprve převést rytíře do trojrozměrného světa. Základem se staly nákresy, které vyřešily nosnou kostru, systém spojení, skladbu povrchů a proporci reálné postavy. Tyto plány byly jen konceptem, protože takto složitá výtvarná práce se v procesu neustále mění. Na rytíře bylo použito velké množství materiálů. Kostra rytíře a jeho podstavec jsou svařené ze železa. Tyto samotné dva díly váží přes 100 kilogramů, proto bylo nutné docílit pevnosti a hlavně bezpečnosti. Tělo je vytvořeno kombinací dřeva a měkkých materiálů. Nejnáročnější byl povrch sochy, který se skládá z velkého množstvím prvků. Tyto detaily byly nejprve řezbovány ze dřeva a následně zaformovány a odlévány z pryskyřic a silikonů.

Do této chvíle byl rytíř jen abstraktní postavou. Ve chvíli, kdy byl oblečen do brnění, se objevil skutečný ochránce hodnot budící respekt. Věříme, že při střežení hodnot značky Budweiser Budvar si bude počínat poctivě a s odhodláním.

Exkurze v pivovaru Budějovický Budvar
Prohlídky výrobních prostor pivovaru vedou zkušení průvodci s podrobným výkladem v češtině a dalších 6 světových jazycích (německém, anglickém, francouzském, ruském, italském a španělském). Součástí prohlídky je ochutnávka nepasterovaného a nefiltrovaného ležáku Budweiser Budvar přímo z ležáckého tanku (pouze pro návštěvníky starší 18 let). Prohlídka trvá cca. 60 minut a je určena pro skupiny 5-50 osob. Základní cena prohlídky činí 120,- Kč, ale pivovar poskytuje pro některé skupiny návštěvníků slevy. Otevřeno je denně, prohlídku je nutné předem objednat. Pod vedením průvodce se návštěvníci mohou seznámit s tajemstvím výroby originálního ležáku Budweiser Budvar. To spočívá především v použití nejkvalitnějších surovin (moravského sladu, hlávkového žateckého chmele a vody z artéských studní) a v pečlivém dodržování tradičního výrobního postupu pod dohledem zkušených sládků.

Nachrichten entfernen

Ich möchte Pressemitteilungen per e-mail erhalten.

Informationenzum Datenschutz hier

Danke für dein Interesse. Wir haben Sie zur Abonnentenliste hinzugefügt.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

News subscription

I want to receive press releases by email.

Information about personal data protection here

Thank you for your interest. We have added you to the list of subscribers.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Odebírání zpráv

Chci dostávat tiskové zprávy emailem.

Informace o ochraně osobních údajů zde

Děkujeme za váš zájem. Zařadili jsme vás na seznam odběratelů.
Oops! Something went wrong while submitting the form.