BackZurückZpět

Poprvé v historii zasedne v odborné porotě největšího britského pivního festivalu český odborník

4.8.2008
Budweiser Budvar

Již zítra začíná 31. ročník největšího britského pivního festivalu „Great British Beer Festival“ (GBBF), jehož součástí je i soutěž o titul „Nejlepší pivo Velké Británie“ (Champion Beer of Britain). Vůbec poprvé v historii soutěže zasedne v její porotě zástupce českého pivovarnictví. Bude jím Ing. Josef Tolar, sládek a výrobně – technický ředitel Budějovického Budvaru. Festival, který v loňském roce navštívilo více než 65 000 lidí, proběhne ve dnech 5. až 9. srpna v londýnském výstavním centru Earls Court. Festival organizuje CAMRA (Campaign For Real Ale), největší britská spotřebitelská organizace sdružující více než 90 000 členů.

Volba „Nejlepšího piva Velké Británie“ bude probíhat ve dvou kolech. V prvním kole bude celkem 33 porotců hodnotit 73 druhů piv v 6 kategoriích (Bitter, Best Bitter, Dark & Light Mild, Golden Ale, Speciality Ale a Strong Bitter). Pan Tolar zasedne ve finálové porotě, která bude hodnotit 6 vítězů těchto kategorií a pivo „Station Porter“ z pivovaru Wickwar, které vyhrálo letošní soutěž „Winter Beer of Britain“ a bylo automaticky nominováno do finále. Finálová porota bude mít celkem 6 členů a na základě degustací vybere letošní „Nejlepší pivo Velké Británie“.

„Jsme velmi rádi, že se pan Tolar stal členem poroty soutěže o „Nejlepší pivo Velké Británie“. CAMRA vždy uznávala pivovar Budějovický Budvar a jeho tradici ve vaření piva. Je fantastické, že při hledání našeho nejlepšího piva nám pomohou i zkušenosti sládka z Budějovického Budvaru,“ říká Tony Jerome, Senior Press Manager organizace CAMRA.

Sládek Budějovického Budvaru bude moci v porotě britského festivalu zúročit své dlouholeté zkušenosti v oblasti pivovarnictví. Právě jeho dlouhá praxe, obrovské zkušenosti a také vynikající mezinárodní pověst ležáku Budweiser Budvar stojí za pozváním do poroty této významné soutěže. Ležák Budweiser Budvar je ve Velké Británii dlouhodobě jednou z nejpopulárnějších importovaných značek a na samotném GBBF je stánek Budvaru již řadu let jedním z nejnavštěvovanějších.

„Je mi velkou ctí, že jako první zástupce České republiky v historii budu členem poroty na největším britském pivním festivalu. Soutěž o „Nejlepší pivo Velké Británie“  má dlouhou tradici a velkou popularitu. Vítězství v této soutěži je pro všechny britské pivovary významným úspěchem a vysoce ceněným triumfem,“ říká Ing. Josef Tolar.

Výběr kandidátů do soutěže o „Nejlepší pivo Velké Británie“ je velmi specifický a poměrně složitý. Existují totiž tři způsoby, jak se dostat do finále.  První z nich zahrnuje výběr piva na základě rozhodnutí degustačních komisí. Celkem 30 komisí z různých regionů Velké Británie ohodnotí širokou škálu pivních značek a ty nejlepší postoupí do 6 regionálních kol. Jejich vítězové pak mají šanci ucházet se ve finále o titul „Nejlepší pivo Velké Británie“. Další možností, jak se mohou pivní značky kvalifikovat do finálové soutěže, je vítězství v jednom ze 150 dalších pivních festivalů, které CAMRA každoročně ve Velké Británii organizuje. Poslední cestou je hlas samotných členů CAMRA, kteří mohou o postupujících rozhodnout v anketě interního magazínu “What’s Brewing”. Celkového vítěze pak určí právě porota s Ing. Tolarem.

Návštěvníci festivalu „Great British Beer Festival“ mohou vyzkoušet více než 450 druhů piv pocházející z 280 pivovarů. Kromě toho je pro ně přichystán bohatý doprovodný program – degustace piva s odborníkem, tradiční hospodské hry, živá hudba, soutěže a pochoutky mezinárodní kuchyně. Více informací o festivalu naleznete na webových stránkách http://www.camra.org.uk.

Životopis Ing. Josefa Tolara

Současná pracovní pozice: Výrobně – technický ředitel (sládek)
Budějovický Budvar, národní podnik
Karoliny Světlé 4, 370 21 České Budějovice

V roce 1965 absolvoval fakultu potravinářské technologie na Vysoké škole chemicko- technologické v Praze. Svou profesionální dráhu začal hned po ukončení vysoké školy jako vedoucí laboratoře v pivovaru Budějovický Budvar. S tímto pivovarem je spojen celý jeho pracovní život. V 70. letech byl členem týmu, který vyvíjel Pito - první nealkoholické pivo v tehdejším Československu. Po získání zkušeností a odborné praxe v různých pozicích ve výrobním úseku pivovaru se v roce 1985 stal sládkem a v roce 1992 výrobně technickým manažerem Budějovického Budvaru. V této pozici řídil mimo jiné rekonstrukci a rozšíření výrobní kapacity pivovaru ze 450 tisíc hektolitrů na 1,35 milionu hektolitrů ročně. Od roku 1998 je členem představenstva Výzkumného ústavu pivovarnického a sladařského v Praze. V prosinci 2002 převzal Josef Tolar zvláštní cenu „Britského cechu spisovatelů a novinářů píšících o pivu“ (British Guild of Beer Writers) – „stříbrný korbel“ (Silver Tankard) za svůj jedinečný přínos evropskému pivovarnictví.

Nachrichten entfernen

Ich möchte Pressemitteilungen per e-mail erhalten.

Informationenzum Datenschutz hier

Danke für dein Interesse. Wir haben Sie zur Abonnentenliste hinzugefügt.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

News subscription

I want to receive press releases by email.

Information about personal data protection here

Thank you for your interest. We have added you to the list of subscribers.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Odebírání zpráv

Chci dostávat tiskové zprávy emailem.

Informace o ochraně osobních údajů zde

Děkujeme za váš zájem. Zařadili jsme vás na seznam odběratelů.
Oops! Something went wrong while submitting the form.