BackZurückZpět

Národní pivovar Budějovický Budvar má za sebou rekordní rok 2019

24.6.2020
Pivovar
Budweiser Budvar

Národní pivovar Budějovický Budvar má za sebou rekordní rok. V loňském roce meziročně zvýšil výstav piva na celkový objem 1,679 mil. hektolitrů. Zároveň pivovar vyexportoval nejvíce piva ve své historii, celkem 1,154 mil. hektolitrů. Dařilo se i obchodně, tržby v roce 2019 poprvé přesáhly 2,8 mld. Kč.  

České Budějovice, 24. června 2020 – Národní pivovar Budějovický Budvar v loňském roce meziročně zvýšil výstav piva o 4,8 % na celkový objem 1,679 mil. hektolitrů. To je nejvyšší objem za 124 let existence pivovaru. Tahounem růstu byly ležáky. V roce 2019 pivovar uvařil nejvíce ležáku ve své historii a jeho podíl na celkové výrobě pivovaru dosáhl téměř 78,4%.


Pivovar zároveň v loňském roce vyexportoval nejvíce piva ve své historii. Objem vývozu se meziročně zvýšil o 7,4 % na 1 154 000 hektolitrů. Budějovický Budvar loni vyvážel pivo do téměř 80 zemí světa. Mezi pět největších odbytišť se v roce 2019 zařadily Německo, Polsko, Slovensko, Rusko a Spojené Království. Tradičně 90 % objemu exportu tvořil světlý ležák Budweiser Budvar Original, který se v některých zemích prodává pod značkami „Budějovický Budvar“ nebo „Czechvar“.


Pivovar dosáhl rekordních tržeb za vlastní výrobky a služby přesahující 2,800 mld. Kč. Samotné tržby za pivo se meziročně zvýšily o 6,3 % na 2,716 mld. Kč. „Jsem rád, že i nadále potvrzujeme úspěšnost strategie zaměření se na prémiové segmenty, i proto rosteme v tržbách za pivo rychleji než v samotném objemu. Dobrou zprávou je i více než 2% nárůst prodeje našeho piva na jinak klesajícím domácím trhu,“ říká Petr Dvořák, ředitel Budějovického Budvaru.


Dobré obchodní výsledky se příznivě promítly i do hospodaření podniku. Zisk před zdaněním se meziročně zvýšil o 10,9 % na hodnotu 363,7 mil. Kč, což je od roku 2001 zatím nejlepší dosažený výsledek.


V roce 2019 pivovar uvedl na trh do segmentu on trade nový hořký ležák Budvar 33 – „první hořký ležák z Budvaru“. Ležák si u zákazníků získal velmi příznivou odezvu a tak na jaře letošního roku pivovar uvedl na trh i jeho balenou verzi v lahvích a plechovkách.


V roce 2019 národní pivovar dále rozvíjel spolupráci s vybranými nezávislými craftovými pivovary. Společně s pivovarem Cobolis uvařil Budějovický Budvar ležák Společné z Budvaru, který byl na trh uveden v květnu 2019. Národní pivovar úspěšně rozvíjel spolupráci se šesti malými pivovary z různých regionů České republiky (Antoš, Clock, Nachmelená opice, Permon, Zichovec, Zvíkov) – na podzim loňského roku vyústila tato spolupráce v limitovanou edici piva Sedm spolčených.


Na investice loni vynaložil Budějovický Budvar 738 mil. Kč. I v roce 2019 pokračoval pivovar v realizaci rozvojového plánu, který byl zahájen již v roce 2015. V loňském roce uvedl například do provozu novou lahvovou linku. Do plného provozu byly letos uvedeny kapacity pro hlavní kvašení (cylindro-kónické tanky). V roce 2020 plánuje pivovar další rozšíření kvasných kapacit. Po ukončení všech naplánovaných investic v celkové hodnotě 2,5 mld. Kč se roční výstav pivovaru zvýší na více jak 2 miliony hektolitrů.

Nachrichten entfernen

Ich möchte Pressemitteilungen per e-mail erhalten.

Informationenzum Datenschutz hier

Danke für dein Interesse. Wir haben Sie zur Abonnentenliste hinzugefügt.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

News subscription

I want to receive press releases by email.

Information about personal data protection here

Thank you for your interest. We have added you to the list of subscribers.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Odebírání zpráv

Chci dostávat tiskové zprávy emailem.

Informace o ochraně osobních údajů zde

Děkujeme za váš zájem. Zařadili jsme vás na seznam odběratelů.
Oops! Something went wrong while submitting the form.