BackZurückZpět

Masné krámy oslaví 5 let od svého znovuzrození

5.12.2012
Masné krámy

České Budějovice 5. prosince 2012 – Známá českobudějovická restaurace Masné krámy připravila na tento pátek a sobotu oslavu pátého výročí od svého znovuzrození. Restaurace v historické budově (zřejmě z roku 1554) byla pro veřejnost poprvé otevřena v roce 1954 podle projektu J. Fidry. Po povodni v létě 2002 byly Masné krámy uzavřeny a po celkové rekonstrukci došlo ke znovuzrození podniku 5. prosince 2007. Zlatým hřebem oslav bude pečení celého vola (hmotnost 300 kg) z masokombinátu ZŘUD Písek přímo v Krajinské ulici, kde bude navíc postaven vyhřívaný pivní stan pro 200 lidí. Ke každé porci pečeného vola získá host narozeninový bonus v podobě tupláku piva (1 litr) zdarma. Příjemnou atmosféru doplní hudební produkce kapel Dudlajda, Lazareth a Gin Fis.

„Masné krámy jsou jedním ze symbolů našeho města. Staly se místem pro setkávání přátel i důležitým orientačním bodem v centru. Jsou velmi oblíbené i mezi návštěvníky a zahraničními turisty. Zvláště nás těší, že v Masných krámech funguje neformální společenství několika desítek „štamgastů“,“ říká Tomáš Olejník, vedoucí restaurace.

Masné krámy lákají návštěvníky nejen dobrou kuchyní, ale především nabídkou dokonale ošetřeného čepovaného piva. Hosté si zde mohou pochutnat především na kroužkovaném ležáku Budweiser Budvar, čepovaném přímo z tanku, nebo na dalších druzích piva z pivovaru Budějovický Budvar. Výčepní zde dodržují tradiční český způsob čepování piva „na třikrát“, při kterém nejlépe vyniká jemný charakter hořkosti ležáku Budweiser Budvar, zlepšuje se vnímání aromatických látek piva a zvyšuje se tzv. „pitelnost“. „Masné krámy jsou největší budvarskou restaurací v České republice, průměrná roční výtoč piva se pohybuje kolem 1500 hektolitrů. Při doporučené spotřebě dvou velkých piv denně by jednomu muži takové množství piva stačilo na téměř 411 let,“ dodává Tomáš Olejník.

Znovuzrození Masných krámů – 5 úspěšných let
Program oslav


7.12.2012
10:00 – 24:00 – pečení celého vola z masokombinátu ZŘUD Písek v Krajinské ulici (prodej pečeně bude zahájen až po 18:00)
porce pečeného vola (200g), zelný salát s křenem, pečivo, hořčice . . . . . . 160,- Kč
ke každé porci pečeného vola získáte tuplák (1 l) kroužkovaného ležáku zdarma
18:00 - oficiální zahájení oslav
18:00 – 22:00 hraje Dudlajda
vyhřívaný pivní stan pro 200 osob v Krajinské ulici
kroužkovaný ležák z tanku

8.12.2012
10:00 – 24:00 – pečení celého vola z masokombinátu ZŘUD Písek v Krajinské ulici
porce pečeného vola (200g), zelný salát s křenem, pečivo, hořčice . . . . . . 160,- Kč
ke každé porci pečeného vola získáte tuplák (1 l) kroužkovaného ležáku zdarma
10:00 – 14:00 hraje Lazareth
18:00 – 22:00 hraje Gin Fis
vyhřívaný pivní stan pro 200 osob v Krajinské ulici
kroužkovaný ležák z tanku

Restaurace je otevřena denně, v pondělí až čtvrtek od 10:30 do 23:00 hodin, v pátek a sobotu od 10:30 do 24:00 hodin a v neděli od 10:30 do 21:00 hodin. Rezervace je možné objednat na telefonu 387 201 301 nebo na e-mailu info@masne-kramy.cz. Podrobné informace o Masných krámech včetně menu a ceníku najdete na www.masne-kramy.cz

Luděk Hauser
Kreativní šéfkuchař Masných krámů se může pochlubit 14-letou zahraniční praxí v bavorském v hotelu Bayerischer Hof, který byl zařazen do průvodce Michelin. V tomto hotelu začínal „od píky“ a postupně se vypracoval až na pozici zastupujícího šéfkuchaře, ve které pracoval několik let. Znalosti získával mimo jiné i tím, že pro hosty pomáhal připravovat kulinářské výlety do různých koutů světa v podobě tématických večerních bufetů. Během své profesní kariéry často připravoval menu pro zajímavé osobnosti z německého show byznysu. Vařil mimo jiné pro Jeho výsost bavorského prince Leopolda. Připravoval i menu pro exprezidenta Václava Havla, který navštívil Masné Krámy v roce 2008. Rád vaří jídla z české kuchyně a zvěřinu. Je specialistou na přípravu nevšedních druhů ryb a středomořské kuchyně. Volný čas tráví rybařením, golfem a s rodinou.

O restauraci Masné krámy
Dnešní budova Masných krámů pochází zřejmě z roku 1554. Jak název napovídá, sloužily Masné krámy  původně k prodeji masa. Na pivnici byly přestavěny v roce 1953 podle projektu J. Fidry a pro veřejnost byly otevřeny 1. října 1954. Restaurace rychle získala značnou popularitu díky prvotřídnímu pivu z Budějovického Budvaru a výborné kuchyni. Po povodni v roce 2002 musely být Masné krámy uzavřeny a po pětileté odmlce byly znovu otevřeny 5. prosince 2007. Rekonstruovaný interiér navazuje nejen na tradici původní restaurace, ale i na historický charakter budovy. Proto byly voleny architektonické prvky a tradiční materiály, které toto historické vyznění podporují (dubový masiv, přírodní kůže, černý matný kov, patinovaná měď). Nábytkové vybavení interiéru má jednoduchý a účelový charakter a svými výrazovými prvky také evokuje historickou sounáležitost se stavbou. To však neznamená, že by se v Masných krámech neuplatnily i nejmodernější trendy vybavení restauračních zařízení. Proto zde nalezneme jak velkoplošné obrazovky a další techniku pro velkoplošnou projekci, tak i WIFI připojení k internetu či bezdrátovou pokladní techniku. Kapacita pivnice je 200 míst.

Kroužkovaný ležák v Masných krámech
Nejdůležitějším druhem piva v nabídce Masných krámů je „kroužkovaný ležák“ Budweiser Budvar.V Masných krámech se kroužkovaný ležák Budweiser Budvar přímo z tanku. Kroužkovaný ležák je k dostání jen ve vybraných českých restauracích. Kvůli obsahu živých kvasinek je kroužkovaný ležák velmi citlivý na podmínky skladování (při 6° - 8° C) a ošetřování, které splňují jen některé restaurace. Počáteční postup výroby kroužkovaného ležáku je stejný jako u vaření ležáku Budweiser Budvar. Rozdíl spočívá v tom, že do hotového piva v konzumní jakosti se před stáčením přidá určité množství „kroužků“ – neboli nové kultury pivovarských kvasinek v nejlepší kondici a nový podíl extraktu. Kvasinky pak pokračují ve své práci a dostávají se živé přímo k zákazníkovi. Díky nim má kroužkovaný ležák lepší senzorické vlastnosti než klasický sudový ležák (vyšší plnost, vyšší říz, pevnější pěna aj.).

Nachrichten entfernen

Ich möchte Pressemitteilungen per e-mail erhalten.

Informationenzum Datenschutz hier

Danke für dein Interesse. Wir haben Sie zur Abonnentenliste hinzugefügt.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

News subscription

I want to receive press releases by email.

Information about personal data protection here

Thank you for your interest. We have added you to the list of subscribers.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Odebírání zpráv

Chci dostávat tiskové zprávy emailem.

Informace o ochraně osobních údajů zde

Děkujeme za váš zájem. Zařadili jsme vás na seznam odběratelů.
Oops! Something went wrong while submitting the form.