BackZurückZpět

Budějovický Budvar bude mít na jeden den sládka z Británie

2.10.2008
Budweiser Budvar
Pivovar

Budějovický Budvar, n.p. dnes přivítá svého nového sládka. Na jeden den se jím stane Iain Dobson, milovník a respektovaný znalec piva z Velké Británie. Ten se v srpnu tohoto roku, spolu s dalšími desítkami tisíc návštěvníků zúčastnil největšího britského pivního festivalu - Great British Beer Festivalu, kde hlavní cenou v tradiční charitativní dražbě byla možnost stát se na jeden den sládkem Budějovického Budvaru. Tuto cenu s sebou na festival přivezl sládek Budvaru, Ing. Josef Tolar, který jako první Čech v historii zasedl v hlavní porotě při výběru nejlepšího piva Velké Británie.

„Ležák Budweiser Budvar je ve Velké Británii dlouhodobě jednou z nejpopulárnějších importovaných značek a mezi návštěvníky festivalu tak byl o možnost na jeden den řídit výrobu našeho piva ohromný zájem. Při dražbě byl dokonce překonán historický rekord a na charitativní účely šlo 1 250 liber,“ vysvětluje Ing. Josef Tolar, sládek a výrobně technický ředitel Budějovického Budvaru, n.p.

Vítěz dražby, sedmdesátiletý Iain Dobson, je velkým pivním znalcem a k českému pivu, zvláště pak k Budvaru, má dlouholetý vztah. Tento pivovar navštívil poprvé již v roce 1989 a od té doby mu přirostl k srdci. Ne náhodou si proto možnosti stát se sládkem v Budějovickém Budvaru náležitě považuje, dokonce ji považuje za splnění svého životního snu. „Měl jsem velkou radost, když jsem od naší královny dostal Řád britského impéria, ale možnost být sládkem v Budějovickém Budvaru toto ocenění zastiňuje. Řídit výrobu v jednom z nejikoničtějších pivovarů Evropy, byť jen na pár hodin, je splněním mých snů,“ řekl ke svému vítězství Iain Dobson.

Iain Dobson je držitelem Řádu Britského impéria za službu pivovarnickému průmyslu, který mu udělila britská královna v roce 1992. Řád získal mimo jiné za to, že je jedním ze zakladatelů největší britské spotřebitelské organizace CAMRA, která sdružuje téměř 100 000 členů a jejím hlavním cílem je dbát o kvalitu britských piv. „Moji čeští přátelé toto ocenění překládají jako „Královnin řád pití piva“, na čemž může být zrnko pravdy,“ zlehčuje s úsměvem své zásluhy Dobson.

Iain Dobson prožije v průběhu své návštěvy v Budějovickém Budvaru skutečný den sládka. Již brzy ráno má společně s Ing. Tolarem na programu kontrolu provozu, v rámci které projdou například sklepy, varny či tzv. „chmelárnu“. Následovat bude degustace, kontrola stavebních prací v areálu pivovaru a další kolo kontroly výroby piva. „Sládek“ Dobson neunikne ani práci v kanceláři, kde bude společně vyřizovat dodavatelské faktury.

„Panu Dobsonovi jsme připravili náročný den plný práce a povinností. Nejedná se o žádnou turistickou prohlídku, ale o opravdový pracovní den sládka. S tím samozřejmě souvisí i nástup do práce před šestou hodinou ranní,“ usmívá se Ing. Tolar. „Kromě pracovních povinností je pro něho připravena návštěva Českého Krumlova, takže věřím, že od nás odjede spokojen,“ dodává Tolar.

O Iainu Dobsonovi
Iain W. Dobson se narodil v dubnu roku 1938, vystudoval účetnictví. V roce 1974 se stal zakládajícím členem britské spotřebitelské organizace CAMRA (The Campaign for Real Ale), od roku 1981 pak vykonával funkci výkonného ředitele a sekretáře této organizace. V roce  1984 poprvé navštívil Československo díky zájezdu Čedoku po československých pivovarech, přičemž na něj udělala obrovský dojem rozmanitost tuzemských piv. V roce 1987 se podílel na kampani organizace CAMRA proti pokusu koncernu Anheuser-Busch převzít Budějovický Budvar. Iain Dobson je držitelem Řádu Britského impéria za službu pivovarnickému průmyslu, který mu udělila britská královna. V současné době je v penzi, přičemž se stále zajímá o britské a evropské pivovarnictví.

Budějovický Budvar, národní podnik
Pivovar Budějovický Budvar, n. p. je dlouhodobě jedním z nejúspěšnějších potravinářských podniků v České republice. Téměř polovina produkce je vyvážena do více než 50 zemích všech světadílů. V roce 2007 zvýšil Budějovický Budvar výstav piva meziročně téměř o 9 % a dosáhl objemu 1 253 000 hektolitrů. Hrubý zisk pivovaru se v roce 2007 meziročně zvýšil o 13 % na celkových 302 milionů Kč. Od roku 1991 investoval Budějovický Budvar do své modernizace a rozvoje asi 3,5 miliardy Kč.

Nachrichten entfernen

Ich möchte Pressemitteilungen per e-mail erhalten.

Informationenzum Datenschutz hier

Danke für dein Interesse. Wir haben Sie zur Abonnentenliste hinzugefügt.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

News subscription

I want to receive press releases by email.

Information about personal data protection here

Thank you for your interest. We have added you to the list of subscribers.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Odebírání zpráv

Chci dostávat tiskové zprávy emailem.

Informace o ochraně osobních údajů zde

Děkujeme za váš zájem. Zařadili jsme vás na seznam odběratelů.
Oops! Something went wrong while submitting the form.